If you have a sister… Jesli masz siostre…

IMG_2721-2

My sister, the person I shared a room for years in our family home . I still remember the kisses and hugs for goodnight, I love it and I had enough of them in the same time…I remember also how I was  trying  to sleep and she was sitting with the books and studying  hard for school.Our room was full of small note cards stick here ad there, I read them and laugh.How could she forget about almost everything?! until now when I keep forgetting so many things and she still writes notes…  and doesn’t forget. She always send birthday wishes on time.  She was my babysitter, the one who taught me things, the one with who I explored world and had fun. She protected me, she was caring maybe sometimes too much, to the point that she squeezed my hand too much when was time to let it go….

Moja siostra, osoba z którą dzieliłam przez lata pokój w naszym rodzinnym domu. Do dziś pamiętam pocałunki i uściski na dobranoc, lubiłam je i nie znosiłam zarazem…Pamiętam też kiedy ja próbowałam spać, a ona siedziała i zakuwała do szkoły  nie dając mi spokojnie spać. Nasz pokój pełny był małych karteczek z zapiskami, czytałam je i śmiałam się w duchu. Jak można nie pamiętać niemal wszystkiego?! Aż do teraz, kiedy zapominam tak wiele rzeczy, a ona wciąż pisze karteczki …i nigdy nie zapomina. Zawsze wysyła na czas życzenia urodzinowe. Opiekowała się mną, gdyby byłam mała, uczyła mnie rożnych rzeczy, to z nią poznawałam świat i bawiłam się. Byłam pod jej protekcja, martwiła się o mnie, czasem może za bardzo…za mocno ściskała  moja dłoń, kiedy był czas żeby ją puścić…

IMG_2767-2

She always knew  who she wanted to be, even though she had her doubts.  Her fate made her to become a nurse.As a kid she spent months in hospital, we all have ours big and small tragedies…

We were playing the hospital, and she injected  dolls and stuffies, and all of them had small holes on bottoms. Now she takes care of people. She works so hard day and night, she works in the  hospital, and  than often she drives around the city visiting the patients, doing “nurse things”.  She many times doesn’t have enough sleep, but she has to go to see patient and then next one, and next one. She is not a great cook, but she even doesn’t have a time to cook. She always dreams that she is going to have her own personal cook. Some may ask why is she doing? Because she is tough and she has a goal, she is stubborn, she is a fighter. She likes to be the boss and she says her business is her baby. Like we all, she has her dreams… she wants to have a  nice house, money for everything, she wants to go for a nice vacation…and like most of the people she only can do what she can do the best to get it, and its not easy. She wasn’t spoiled by the rich parents or husband, she didn’t win the lottery, she didn’t discover anything unique, but she does what she likes and what she can.

Zawsze wiedziała, kim chce zostać w przyszłości, choć, nieraz miała chwile zwątpienia.i nieraz przeklinała  pielęgniarska szkołę.  Ale los tak to pokierował…Jako dziecko spędziła w szpitalu kilka miesięcy…Każdego  z nas spotykają mniejsze lub większe tragedie w życiu.

Jako dzieci bawiłyśmy się w szpital, ona robiła zastrzyki lalkom i misiom, a wszystkie potem miały mnóstwo małych dziurek w tym dobrym do zastrzyków miejscu. Teraz jej pacjenci to ludzie. Pracuje dzień i noc szpitalu, a potem jeździ  po całym wielkim mieście do swoich pacjentów, robiąc to co do niej należy. Często nie ma wystarczająco snu,mimo to kiedy dzwoni pacjent, ona jedzie…Nie jest dobrym kucharzem, ale tez  często nie gotuje, bo nie ma kiedy, często tez nie ma kiedy siąść i zjeść bez pośpiechu. Jak była mała to marzyła, ze będzie miała własna kucharkę…Niektórzy mogą pytać,po co ona to robi? czemu się tak męczy? Wiem jedno to twarda kobieta i ma swoje cele, jest uparta i walczy o swoje. Lubi być sama sobie szefem i jej firma to jej dziecko tak mówi. Jak my wszyscy ma swoje marzenia, chce mieć piękny dom, pieniądze odłożone w banku, podróżować po świecie…. i jak większość może zrobić tylko tyle ile potrafi by to zdobyć, a życie nie jest łatwe. Nie ma bogatych rodziców, ani bogatego męża, nie wygrała na loterii,nie odkryła Ameryki, ani nie jest słynna aktorka ale lubi co robi i co potrafi najlepiej.

Ania sie opala

She always is professional, she treats her patients with dignity and never laugh of their weakness. She knows how to talk to the people, and she knows her pride. She is not afraid to stand up for what she believes, she know how to fight for her rights and values. She is not afraid to tell to her boss face to face what she is thinking, sometimes that can give her advance, but sometimes she can loose…She might be not easy going, I know that as her former roommate, That’s my sister.

Moja siostra jest profesjonalistka, traktuje pacjentów z godnością i nigdy nie żartuje sobie z ich słabości. Ona wie jak rozmawiać z ludźmi i ma swoja dumę.Nie boi się  walczyć o swoje racje i wartości. Nie ma obaw powiedzieć co myśli prosto w twarz swoim przełożonym, czasem może na tym zyskać, ale czasem stracić…Taka już jest moja siostra.

IMG_3080

My sister is a lady, she doesn’t go out without the make up and good clothes on, even just threw the garbage out. She doesn’t have pajama days. She takes time to make her hair and make up, planning what she is going to dress, and you better stay out of her way and don’t rush her, because that cause her frustration. She always wants to look good.

Moja siostra jest prawdziwa kobietą, ona nigdy nie wyjdzie bez makijażu i źle ubrana nawet jeśli tylko idzie wyrzucić śmieci. Ona nigdy nie siedzi cały dzień w piżamie rozczochrana. Zawsze potrzebuje czas by się wyszykować, staranie robi makijaż, czesze się, szykuje ubranie  i lepiej wtedy nie wchodzić jej w drogę i nie pospieszać, ona po prostu chce wyglądać dobrze.

IMG_3096

She likes to have a plan, and doesn’t like unclear plans, if you plan a meeting with her or trip together, you’d better don’t change it, to avoid complains…. But she knows how to have fun, how to fool around and play like a kid. We can drink together, we can talk for hours… she is not perfect, she can’t be my roommate anymore, that would be terrible, but she is my friend, she is my sister, someone who cheers me up when I have bed time, someone  I love and someone who never gives up on me.

Ona lubi mieć plan i nie lubi niejasnych planów, spontaniczność bywa jej obca.Więc jeśli planujesz spotkanie z nią lub wspólny wypad, lepiej nie rób zmian, by uniknąć jej frustracji. Ale po za byciem perfekcyjną i poprawną ona czasem wie jak się dobrze bawić, wygłupiać  się jak dziecko i być niepoważną. Mogę z nią imprezować, mogę rozmawiać godzinami, ona nie jest ideałem, i nie nadała by się na moja współlokatorkę, ale jest moją przyjaciółka, kimś kto pociesza mnie kiedy jest mi źle, kimś kogo kocham i kto nigdy nie odwróci się ode mnie.

IMG_2625

 

 

 

 

 

Advertisements

2 thoughts on “If you have a sister… Jesli masz siostre…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s