Meet photographers around the world: Greece/Poznaj fotografów dookoła świata:Grecja.

around the world photographers

Sometime between a work, cleaning the house, cooking a dinner, taking kids out to the park, carrying shopping bags, taking care of stuff  I have my splendid moments, sitting on my sofa that I called my office with the laptop in my hands which is like a ticket for my next trip. I take my cyber journey to different places around the world, to talk with photographers. There is a variety of ideas and subjects they take, they are in different steps and levels in their lives and photography, their point of view my diverse, but they have one in common: passion for the photography.

My first guest, who gets the focus, is from Greece.

Ancient Greece is said to have laid the foundation for Western civilization, having a large influence on the Roman Empire and European culture.This country is a very popular tourist destination with  over a dozen World Heritage Sites to see. It was the Greeks who first tried democratic government; produced the world’s first outstanding dramatists, poets, historians, philosophers, and orators; and made the first scientific study of medicine, zoology, botany, physics, geometry, and the social sciences. Greece is one of the most mountainous countries in Europe but also features thousands of islands. You can picture Greece like this: white square houses sitting on the rocks by the sea side in a sunny day.

That’s the country where All-Ex lives.

First, I want to show some of his pictures:

All-Ex pictures

All-Ex, first of all, you probably have heard that question a lot already, but how did you get into photography?

I have had the interest in photography since I was 13 years old (now I am 47). I could not fulfill my desire at that time, because I couldn’t afford it. A photography equipment isn’t cheap. Finally,   I’ve decided to make my hobby real, as it was simultaneously an interesting occupation.

What do you think is the most difficult thing being a photographer?

I think that the difficulty in photography is producing photographs they are interesting in some way, except for the obvious beauty. The key is to give a hint, a touch to your work, that gives a different look of reality.

So tell me, what kind of photography do you like the most?

My favorite kind of photography is Macro. It excites me to watch the world from other view. Besides it is a rather different kind of photography and I think is a difficult one. I have been always interested in difficult things, so I’m motivated by  the challenging macro photography.Here is the website I like about macro photography.

Macro Photography

Lets talk about doing pictures in Greece, is there anything specific about photography in the country you live, for example special laws, regulations?

I do not recall something that would bother doing photography in Greece, but I don’t have a deep knowledge of the law in Greece.

All-Ex your situation is difficult because you have been struggled with MS illness, which limited your mobility, how do you manage?

Yes, I have been sick for a years, of course its not easy….I have  a small table in front of my bed, on which I’m doing my work.  Well, because of my illness I don’t have portraits and a lot of landscapes in my collection. 

What was the moment/event/picture you are going to remember the most throughout your experience as a photographer?

Being in my bed all those years I don’t have anything much to report, if I can point something is  peculiar electrical “glow” in  that picture,  which is a mistake in the illumination of it. It turned out to be an advantage for some people.

Did you win any awards or did your pictures were exposed on any exhibition in gallery?

I do not have any awards or something like that, I believe that to embrace and accept all that procedure, rules and evaluation is a hard thing, and I’ll do it only if I have in my hands a truly masterpiece.

Would you like to share any tips for beginners in photography?

First of all, know your camera and gear, you have to learn your stuff and how to operate it with your eyes closed (having your camera next to you in your bed while sleeping is not a bad idea ;-)). Secondly, look and critic as many photos as you can. And the last, I have in my mind, don’t be afraid to experiment.

Well said. In conclusion what are your plans for the future as a photographer?

I `m currently building my rig for my macro workstation. Once I`ll be able to move on my wheelchair  to my other room I`ll use my office to do my things. Currently  I only do magnifications in 4X,5.1x and 10X degrees, once I get familiar with that I`m planning to get an 20X and 40X to work with objects and try extreme-macro. Perhaps when I’ll  be able I`ll  do other kind of photography too for example  portraits, product, food etc.

That is great news, I’m looking forward to see your new pictures. Thank you for your time.

 

Gdzieś pomiędzy sprzątaniem domu,pracą, gotowaniem obiadu, zabawą z dziećmi w parku, taszczeniem naładowanych siat ze sklepu, siadam na te momenty wspaniałego odpoczynku  na kanapie, którą nazywam moim biurem. Laptop w ręku to mój bilet do odbycia kolejnej podroży. Odbywam wycieczke do cyber przestrzeni w rożne miejsca dookoła świata, by porozmawiać z fotografami. Maja oni rożne idee na fotografowanie, ich fotografie są różnorodne. Znajdują się oni na rozmaitych etapach w życiu i fotografii.Ich punkt widzenia może być inny, ale łączy ich jedno: fotografia jest ich pasją.

Mój pierwszy gość pochodzi z Grecji.

Antyczna Grecja uważana jest za podwaliny Zachodniej cywilizacji, miała ogromny wpływ na Imperium Rzymskie i kulturę Europejska. To bardzo  popularny kraj turystyczny, z wieloma miejscami Dziedzictwa Światowego do zwiedzenia.To Grecy pierwsi wprowadzili demokratyczny system rządzenia. W tym kraju narodziło się wielu znakomitych dramatopisarzy, poetów, historyków, filozofów i tam po raz pierwszy studiowano medycynę, zoologie, botanikę, fizykę, geometrie i socjologię.Grecja jest jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie, ale także  położona jest na tysiącach wysp.Najczęściej myśląc o Grecji widzę białe kwadratowe domki na zboczu skalistej góry a zaraz obok błękitne morze skąpane w promieniach słońca.

To z tego kraju pochodzi All-Ex, którego fotografie przedstawiam w poniższym linku:

All-Ex pictures

Na początku chciałabym Ciebie zapytać, choć pewnie już słyszałeś to pytanie nie raz, jak to się stało, że zająłeś się fotografią?

Fotografią interesuje się od dawna, odkąd mialem13 lat (teraz mam 47). Nie mogłem od razu spełnić swojego marzenia, bo sprzęt był poza moim zasięgiem finansowym. W końcu się udało i fotografia stała się moja pasją, a także zawodem.

Drogi sprzęt to na pewno jeden z trudniejszych aspektów początkujących fotografow. Jak sądzisz co jeszcze jest trudne w byciu fotografem? 

Według mnie najtrudniejsze jest robić wzbudzajce zainteresowanie zdjęcia, po za oczywistym pięknem fotografowania. Kluczem jest dawać jakąś wskazówkę do całości odbioru obrazu, i że tak powiem własny styl, który będzie pokazywał rzeczywistość inaczej.

Opowiedz jaka fotografię lubisz najbardziej?

Moim ulubionym rodzajem fotografii jest makro fotografia.  Ekscytujące jest patrzeć na świat z innej perspektywy. Myślę, że jest to po prostu inny rodzaj fotografii i jest ona niełatwa. Ja zawsze lubiłem podejmować się trudnych wyzwań, dlatego makro fotografia jest dla mnie motorem napędzającym. Tutaj jest strona o makro fotografii ktora lubię:

Macro Photography

Jeśli idzie o bycie fotografem w Grecji, czy są tam jakieś ograniczania, jakieś szczególne prawa związane z fotografowaniem?

Nie przychodzi mi nic do głowy, ale tez nie mam dobrej wiedzy na ten temat.

All-EX Twoja sytuacja jest trudna, dlatego, ze od kilku lat zmagasz sie z SM stwardnieniem rozsianym, co znacznie ograniczyło Twoja sprawność ruchową, jak sobie radzisz?

Tak, nie jest łatwo…obok swojego łóżka, mam stolik na którym wykonuje zdjęcia. Fotografii poświęcam tyle ile mogę z siebie dać. Oczywiście w związku z ograniczeniami w moim poruszaniu się, nie mam wielu portretów ani zdjęć krajobrazów w swojej kolekcji.

Od kiedy zajmujesz się fotografia czy jest jakiś moment, wydarzenie czy zdjęcie, które zapadło ci najbardziej w pamięć?

Niestety będąc kilka lat przykutym głownie do łóżka, nie mogę się pochwalić niczym takim szczególnym…ale jest jedno zdjęcie, które lubię, na którym szczególny  odblask prezentowanego obiektu jest bardzo ciekawy.

24239227809_d4a146e40e_z

Photo All-EX

Czy udało ci się zdobyć kiedykolwiek nagrodę w jakimś  konkursie, lub czy Twoje fotografie były wystawiane  gdzieś  w galerii?

Niestety nie udało mi się zdobyć żadnej nagrody, czasem po prostu, myślę, ze te wszystkie procedury, ocenianie, krytyka są dla mnie trudnym orzechem do zgryzienia. Być może odważyłbym się jakbym czuł, ze naprawdę mam arcydzieło w ręce.

Jakie masz rady dla dopiero zaczynających swoja przygodę z fotografią?

Po pierwsze, musisz znać swój aparat i cały sprzęt, nauczyć się dobrze  jego obsługi, tak byś mógł to robić nawet z zamkniętymi oczami ( spanie z kamera obok nawet byłoby wskazane ;-)).

Po drugie przyglądaj się zdjęciom innych i analizuj je krytycznie.

I ostatnia sprawa, nie bój się eksperymentować!

Bardzo dobre rady, a na zakończenie, powiedz jakie są Twoje plany na przyszłość związane z fotografią?

Obecnie buduje sprzęt i oświetlenie do mojego studia makro fotografii w domu. W tym momencie pracuje z obiektywami, które powiększają 4do 10x, ale chciałbym spróbowac obiektywy z większym powiększeniem 20x czy 40x, niczym mikroskop, jest to już ekstremalna makro fotografia. Wkrótce będę mógł się poruszać na wózku inwalidzkim, więc to da mi więcej możliwości, również do robienia innego rodzaju fotografii jak portrety czy fotografia kulinarna.

To wspaniała wiadomość, będę czekać na Twoje nowe zdjęcia.

Dziękuje za Twój czas.

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

One thought on “Meet photographers around the world: Greece/Poznaj fotografów dookoła świata:Grecja.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s