Meet the photographers around the world:Vietnam /Poznaj fotografów dookoła świata: Wietnam

24868482345_c326d5d338_z
Vietnam’s land is mostly hilly and densely forested.The lands in areas of two rivers the Mekong and the Red are very fertile, ideal for growing rice and other crops and home to the majority of the country’s population.  That is why is not surprising, Vietnam is the largest exporter of cashews in the world, and the second largest exporter of rice. You should try Ruou ran (snake wine), a Vietnamese specialty of rice wine with a pickled snake inside, allegedly can cure any sickness. The cuisine of Vietnam traditionally combines 5 fundamental taste elements including: spicy (metal), sour (wood), bitter (fire), salty (water) and sweet (earth). For Vientamese people family and community is very important.
When I met my next guest Sylvain Marcelle, he was very involved with preparation for grand opening of his gallery. Actually the gallery is a “collective” of 4 photographers:
JP Klovstad, Yan Lerval, Pop Vichaya and Sylvain.
You can see Sylvain Marcelle pictures here:
You must be very excited and stressed, its quite and  event for you?
Yes, truly  it is very important for me.
Let’s go back to the beginning for a second,  how did you get into photography?
Photography has been my hobby for long time. I started at 17 years old with a Pentax I was using it  until I was 24 years old, before digital cameras.  After, I was IT consultant and I forgot my camera. But I decided to leave Paris and my IT project manager job to go to create a travel agency in Vietnam in 2008. I fell in love with Vietnam after several trips to Asia. With my partners, we have created “Vietnam Autrement” that I’m still the director today. For the purposes of the agency, I had bought a camera and I went back to photography. Make photos in Vietnam has always been for me a joy because of the colors, the lights, landscapes and especially the amazing people.
Sound like a beautiful place to do photography, but what do you think  is the most difficult thing being a photographer?
I honestly do not see anything complicated in doing photos. It’s all about sensibility then it is a matter of technique. I think,  more complicated is the marketing. For me it is very difficult to do marketing on topics that are important in my heart as its the love I have for Vietnam and Vietnamese.
So what kind of photography do you like the most?
As great traveler, the travel photography of course. I also like very much street and documentary photography. I really like the photos that are telling a story.
Which story behind the picture do you remember the most?
 The picture of the Phau, the shaman of the Red Dzao in the Valley of Hoang Su Phi in Ha Giang province (North Vietnam). I spent few days in the valley and slept in his house. The last morning I finally made some pictures of him. He had took a holly book of the Dzao and wrote a poem. Before I left, he gave me this book and said that it will give me luck. I didn’t know what he wrote until a Dzao friend told me that is a poem about the west foreigner that became a family friend. I always keep the book in my photo bag now. I bring it everywhere.
I hope it will bring you good luck with the gallery and your future plans.
I hope so too.
You mentioned that you like street and documentary photography how people react when  you want to photograph them?
 
I’m lucky to live in South East Asia and Vietnam in particular, because people like to be on the photos. Of course, I always have a chat with people and ask for their agreement before making  photos of them. They are usually very curious about the western guy that can speak Vietnamese. People rarely refuse, but when they don’t want, I respect their choice.

Your pictures are great, have you ever   win any awards or have  your pictures been exposed on any exhibition in gallery?

I received some “honorable mention” but never won a challenge. Some of my pictures are exposed in a gallery in Ho Chi Minh city (Asian Hideaways Gallery).
 Any tips for beginners in photography?
Trust your eyes and your eyes only. Go talk to people and take your time.
After grand opening of the gallery what’s your plans for the future as a photographer?
I must travel again and again to make more pictures for books about Vietnam daily life: people, but also the streets, street vendors, fishermen, farmers, craftsmen, food … I have so many stories to tell through my texts and images.
Very interesting plans, I’m looking forward to see it!
18689756588_df266f118a_z
Wietnam jest w większości górzystym i mocno zalesionym krajem. Teren pomiędzy dwoma rzekami  Mekong and Red jest bardzo żyzny, idealny do uprawy ryżu i innych zbóż, jak również jest miejscem, gdzie skupia się największa liczba ludności tego kraju. Dlatego też nie jest zaskakujące, że ten kraj jest największym eksporterem orzeszków nerkowców i drugim największym eksporterem ryżu. Warto spróbować wino z węża. Tą wietnamska specjalność,  jak sama nazwa wskazuje, przyrządza się z węży, na dodatek tych najbardziej jadowitych. Producent wrzuca gada do wina ryżowego i czeka, aż czas zrobi swoje. Co ciekawe, wyjątkowy smak i niespotykane właściwości tego trunku uzyskuje się właśnie z resztek jadu, wytrącających się w butelce. Rzecz wydaje się więc dość ryzykowna do picia. Jednakże odpowiednio przyrządzona nie jest groźna w spożyciu a nawet ma właściwości lecznicze. Kuchnia wietnamska tradycyjnie składa się z 5 elementów-smaków: pikantny (metal), kwaśny ( drzewo), gorzki (ogień), słony (woda) i słodki (ziemia). Dla Wietnamczyków rodzina i społeczeństwo odgrywają  bardzo ważną role w życiu.
Kiedy spotkałam mojego kolejnego gościa Sylvaina Marcelle, był on bardzo zaabsorbowany przygotowaniami do wielkiego otwarcia swojej galerii. A uściślając galeria skupia 4 fotografów:
JP Klovstad, Yan Lerval, Pop Vichaya and Sylvaina.
Tutaj można zobaczyć fotografie Sylvain’a Marcelle:
Musisz być bardzo podekscytowany i zestresowany całym tym wielkim wydarzeniem?
Tak, nie sypiam dobrze, żeby wszystko dopiąć na ostatni guzik. To wielkie wydarzenie w moim życiu.
Cofnijmy się trochę w czasie do momentu kiedy zacząłeś przygodę z fotografia?
Fotografią zajmuje się już bardzo długo. Mając 17 lat rozpocząłem fotografie z aparatem Pentax, a potem już przeszedłem na aparaty cyfrowe. Kiedy zostałem konsultantem IT zostawiłem fotografie na jakiś czas. W 2008 roku zdecydowałem się opuścić Paryż i moją prace menedżera IT, i stworzyć agencje turystyczna w Wietnamie. Zakochałem się w Wietnamie po paru wycieczkach do tego kraju. Z moimi wspólnikami stworzyliśmy agencje “Vietnam Autrement”, której dyrektorem jestem do dziś. Dla celów agencji, znów wróciłem do fotografowania. Fotografowanie w Wietnamie zawsze sprawiało mi ogromna radość, to wspaniały kraj, barwne ulice na których tyle się dzieje, wspaniałe krajobrazy i niesamowici ludzie.
 
Brzmi bardzo zachęcająco, a co myślisz stanowi największe wyzwanie dla fotografa?
 
Szczerze mówiąc, to nie widzę nic aż tak trudnego w fotografowaniu. Myślę, że dobre wyczucie i oczywiście opanowanie strony technicznej to wszystko co trzeba. O wiele trudniejszy jest marketing, umiejętność sprzedania się. Jak dla mnie trudne jest promowanie tego co jest najbliższe mojemu sercu-miłość do Wietnamu i jego mieszkańców. Może dlatego, że nie jestem obiektywny i jest to zawężony temat.

 

Jaki rodzaj fotografii  lubisz najbardziej ?

Jako podróżnik, oczywiście fotografia podróżnicza. Bardzo lobię również fotografię uliczną i reportażową. Lubię, kiedy zdjęcie opowiada jakąś historie…

Czy możesz opowiedzieć taką, która szczególnie utkwiła w Twojej pamięci?

Jest to zdjęcie szamana Phau w dolinie Hoana Su Phi w prowincji Ha Giang w Północnym Wietnamie. Spędziłem kilka dni w jego domu. Ostatniego ranka nareszcie udało mi się zrobić jemu zdjęcie. On wziął świętą księgę Dzao i napisał wiersz. Zanim opuściłem owo miejsce, on podarował mi tą książkę i powiedział, że to na szczęście. Nie miałem pojęcia co szaman napisał, dopóki znajomy z Dzao powiedział mi, że to wiersz o przybyszu z zachodu, który stal się przyjacielem rodziny. Zawsze trzymam ta księgę w mojej torbie ze sprzętem fotograficznym. Wszędzie ją noszę.

Mam nadzieję, ze przyniesie Ci szczęście w galerii i w realizowaniu przyszłych planów.

Bardzo w to wierze.

Wspomniałeś już, że lubisz fotografie uliczna i reportażowa, powiedz jak ludzie reagują, kiedy ich chcesz fotografować?

Mam szczęście żyć w południowej Azji a zwłaszcza w Wietnamie, ponieważ tutejsi ludzie, chętnie pozują do zdjęć. Oczywiście zanim zrobię zdjęcie   rozmawiam z nimi i pytam o pozwolenie. Zwykle są zainteresowani i zaciekawieni obcokrajowcem, który mówi po wietnamsku. Rzadko kiedy ktoś mi odmawia, a jeśli się tak dzieje, to oczywiście szanuje ich decyzje.

Jakie masz rady dla początkujący?

Ufaj swoim oczom, tylko temu co widzisz. Rozmawiaj z ludźmi i nie spiesz się.

Po otwarciu galerii jakie są Twoje plany na przyszłość związane z fotografią?

Musze podróżować więcej i więcej,  żeby zrobić wiele zdjęć do książki o Wietnamie i jego mieszkańcach, o codziennym życiu, prostych ludzi z ulicy, rybakach, rolnikach, sprzedawcach na targu. Mam tak wiele historii do opowiedzenia poprzez słowo pisane  i zdjęcia….

Bardzo interesujące,plany, nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć tą książkę.

 

 

 

 

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Meet the photographers around the world:Vietnam /Poznaj fotografów dookoła świata: Wietnam

  1. It`s an interesting thing to share the look, other people have about photography, I hope that will, in some way, unify the way people see the world arrownd us. Unique and interesting, allways joind in a good mood.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s